Co s neplatícím nájemníkem?
Vlastníte byt, který schováváte pro děti, vnoučata nebo jen v něm máte uložené peníze? Takový byt je investicí a každá investice nese své výhody a svá rizika. Už pronajímáte, nebo se teprve chystáte a sbíráte zkušenosti po internetu nebo od známých? Vězte že dříve nebo později se setkáte s tím, že v domluvený termín nepřijdou peníze za nájem. Není otázka "jestli", ale spíš "kdy". Co pak s tím? Dnešní článek se tomuto tématu budu věnovat.
Prevence je základ aneb minimalizujte riziko
Prevence je nejlepší. Každého nájemníka si co nejlépe "proklepněte". Dejte na svůj pocit, šestý smysl, nebo zkušenosti s lidmi. Pokud narazíte na člověka se kterým se vám špatně mluví, je vám nepříjemně v jeho společnosti, nebo vás něco v hlavě varuje už na prohlídce. Dejte přednost někomu jinému. Pokud to takto je na začátku, kdy se neřeší nic nepříjemného, tak jak to asi bude vypadat na konci. Dále si prověřte registry, tedy exekuce. Každému to může někdy ujet a nezaplacená pokuta za jízdu načerno se draze vymstí, nicméně 27 exekucí už není omyl, ale znak chování. Ano i na to narazíte a podivuhodně často. Dále tu máme Facebook a jiné sociální sítě, kde o sobě lidi vyzvoní možné i nemožné. Tvrdí vám zájemce, že nekouří, ale na každé fotce je s cigaretou v ruce? Lhaní na začátku taky o něčem vypovídá, ne? Profesionál zabývající se nájmy má v tomto směru více zkušeností a je zde menší pravděpodobnost že vybere špatně. Jednoduše proto, že pronajme desítky bytů ročně. Ti z nás, troufnu si říci odpovědnější, vám poskytnou i garance.
Na nezaplacený nájem reagujte okamžitě
Opravdu seriózní nájemník vám zavolá ještě před termínem placení. Něco jako: "V práci nám vyplatí peníze o 5 dnů později, tak volám a chci poprosit abych mohl/a poslat nájem trochu později. Není to problém?". Pokud peníze přijdou a neopakuje se to každý měsíc, tak je vše v pořádku.
Dobře i přes všechnu péči a vybírání se to stalo. Nepřišel vám nájem. Nevíte proč. Nečekejte, vezměte telefon do ruky a zavolejte co se děje. Třeba jen vypršela platnost trvalého příkazu, nebo něco podobného. Nebo nájemník přišel/a o práci a problém je větší. Dva důvody proč volat. První: uslyšíte reakci na druhé straně. Překvapení, lhostejnost, vystrašení, lítost, plán jak to napravit atd. Druhý: dáte jasně najevo, že se o své věci staráte a že protistrana by měla dělat to samé. Po rozhovoru napište "záznam" písemně - mailem, nebo smskou. Například "domluvili jsme se, že neuhrazený nájem z 25.9. bude doplacen do 30.9." Co je psáno, to je dáno. Navíc se to později může hodit.
Dohoda je nad vším
Dejme tomu, že nájemník přišel o práci. Vymyslete společně co dále. Pokud ví, že s nájemným bude problém i další měsíc a má se kam přestěhovat, započítejte jistotu na ušlý nájem a ukončete nájemní smlouvu dohodou. Budete mít čas snížit nebo dokonce zamezit ztrátě na nájemném. Pokud tady ta možnost není, zkuste se dohodnout na splátkovém kalendáři. Buďte vstřícní, ale racionální. Vám banka splátku hypotéky taky jen tak neodpustí. Určitě je nutné mít vše písemně. Tedy výzvy k zaplacení, dohodnutý postup, dohodu o ukončení nájemní smlouvy atd. Opět se to bude hodit a to hned v dalším odstavci.
Výpověď
Okamžitou výpověď z nájmu pro neplacení nájemného podle platné úpravy, může dát pronajímatel tehdy, pokud je nájemce v prodlení tří měsíců. Pak má právo na to, aby nájemník do jednoho měsíce opustil byt a předal klíče. Jo počítáte správně. Čtyři měsíce v čudu.
Výpověď musí být písemná, obsahovat důvody výpovědi a informaci o právu nájemníka vznést námitku a žádat o přezkum výpovědi. Jinak bude neplatná.
Co když se nájemník odmítá vystěhovat?
Jsou dvě cesty. Legální, správná a ta která závisí na odvaze a kreativitě pronajímatele. My se budeme věnovat té první. Pojďme se na to podívat:
- máme tedy zaslané výzvy k zaplacení a od doručení nebo vrácení výpovědi z nájmu uplynul jeden měsíc.
- zaslat výzvu k vystěhování
- podat žalobu na vyklizení bytu
- počkat na pravomocné rozhodnutí soudu, počítejte cca 6 měsíců
- najmout exekutora
Je to na dlouho? Ano je. To je hlavní důvod proč lidé hledají cesty jinde. Protože miska vah je tu vychýlena na stranu člověka, který žije na úkor někoho jiného. I přes to, že existují způsoby jak neplatiče dostat z bytu jinak, například pomocí specializovaných firem, nebo svépomocí, je na zvážení, zda to za to stojí. Bohužel jako člověk co své závazky chce plnit, můžete dostat na tenký led.
Pomůže mi policie s vystěhováním bytu?
Upřímně? Moc ne. Pokud zavoláte policii, tak jediné čeho docílíte je to, že se svědkem (policií) dostanete do vlastního bytu, zkontrolujete ho a byt zase opustíte. Bez pravomocného rozhodnutí neuděláte vůbec nic. Vyzkoušeno.
Závěrem
Sami vidíte, že natrefit na nějakého rošťáka není vůbec legrace a ještě k tomu to může být drahé. Docela dobrý způsob a někdy i rychlejší je zvážit trestní oznámení pro podvod. Tady se už pro nájemníka nejedná "jen" o doplacení nájemného, ale o hrozbu odnětí svobody. To už váhu má.
Pokud bych to měl shrnout tak:
- Pečlivě vybírejte
- Problémy řešte co nejdříve
- Mějte vše písemně
- Dohoda je nade vše
Hodně štěstí při výběru nájemníka.